Koçluk Nedir ve SSS

1. Peki Koçluk Nedir? >>

2. Bir Koç ne yapar? >>

3. Koçluk nasıl çalışır? >>

4. Koçluk benim için ne yapabilir? >>

5. Koçluk ne YAPMAZ? >>

6. Koçluğun Danışmanlıktan farkı nedir? >>

7. Koçluk Seansı neye benziyor? >>

8. Ne kadar süre birlikte çalışıyoruz? >>

9. Kime Koçluk Yapıyoruz? >>

10. Koçluk Almaya Hazır mısınız? >>

11. Bir Koç seçmenize yardımcı olacak 7 önemli ipucu>>

1. Peki Koçluk Nedir?

Koçluk, en başarılı kurumsal bireyler ve sporcular ile ortaya çıkmıştır. Artık hayatın her alanında başarılı bireyler arasında yaygın bir fenomen haline gelmiştir.

Koçluk, yüzyıllar boyunca büyük filozoflar ve pozitif düşünürlerden elde edilen benzersiz bir beceri setidir. Bunlar Sokrates, Lao Tzu ve dini peygamberlere kadar uzanır. Koçluk onların bilgeliğini modern pozitif psikoloji ile birleştirir.

Koçluk, olumlu bir bakış açısı, aktif dinleme, güçlü sorgulama ve açık fikirliliği bir araya getirirken, insanlara kendi mutluluklarını ve başarılarını tanımlamaları ve yaratmaları için meydan okur ve destek verir.

Koçluk, hayatınızın sorumluluğunu almanıza, başkalarının ne düşündüğünü bırakmanıza ve istediğiniz benliği ve hayatı yaratmak için harekete geçmenize yardımcı olur. Bu, hayatta istediğiniz ve hak ettiğiniz mutluluğu yaratmanızla ilgilidir.

Basitçe söylemek gerekirse, Koçluk kendinizi, çevrenizi ve hayatınızı yeniden tasarlamak için biriyle birlikte çalıştığınız yerdir. Ve sonra uygulamak için harekete geçersiniz…

Hayat gün geçtikçe daha yoğun hale geliyor ve etrafımızdaki dünya bize sürekli olarak bir sonraki adımda ne yapacağımızı, bir sonrakini düşünmemizi ve bir sonraki adımı satın almamızı söylüyor.

Kendi cevaplarınızı kendi içinizde aramanızı destekleyen koçluk, hiç bu kadar önemli ve alakalı olmamıştı.

2. Bir Koç ne yapar?

Ne istediğinizi tanımlamanıza yardımcı olan, kendi eylem planınızı oluştururken sizi dinleyen ve kabul eden birini hayal edin. Ön yargılı olmayan ve sizi destekleyen biri.

Onlarla düzenli olarak konuşursunuz- bir şeyleri berbat etmiş veya büyük bir başarı elde etmiş olsanız da bir koç şunları yapacaktır:

 • Nerede olduğunuzu dürüstçe kabul etmek ve nerede olmak istediğinizi tanımlamak için sizinle çalışır.
 • Dinler, sorular sorar ve farkındalığınızı artırmak, olasılıkları ve seçenekleri artırmak için sizi destekler.
 • Bir eylem planı belirlemenize ve ilerlemenize yardımcı olur.
 • Başarıları gözden geçirmenize, kutlamanıza ve ilerledikçe rotanızı yeniden planlamanıza destek verir.

3. Koçluk nasıl çalışır?

Koçluğun işe yaramasının temel nedenlerinden biri, yapacağınızı söylediğiniz şey için düzenli olarak sorumlu tutulmanızdır. Başkalarını veya belki de daha acil ama daha az önemli görevleri kendi kişisel gelişiminizin önüne koymak çok kolaydır.

İşte en çok bu noktada Koçluk işe yarıyor çünkü her şey kendinizle ilgilidir. Gerçekten ne istediğinize (veya istemediğinize) gerçekten bağlandığınızda, sihirli şeyler olur. Yeter ki gerçek olanla gerçeklik arasındaki o ince çizgiyi kaldırmayı seçin.

Koçlukla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, konfor alanınızdan çıktığınızda, bir plan yaptığınızda ve onu uygulamaya koyduğunuzda aldığınız içsel geri bildirimleri okuyabilmektir! Hayatınızı istediğiniz gibi yeniden yaratırken, harekete geçmek yepyeni bir anlam kazanır.

Eylem ilhamı doğurur, tersi değil…

4.Koçluk benim için ne yapabilir?

İnsanların bir koç tutmasının birkaç nedeni var, ancak fark ettiğim nedenlerden bazıları:

 • Bir sorundan veya rahatsız edici bir konudan ÖZGÜRLEŞMEK için.
 • DAHA FAZLA ZAMAN yaratmak ve STRES AZALTMAK için: Hayatınızı basitleştirin ve yeniden önceliklendirin. DENGEYİ nasıl bulacağınızı öğrenin ve yoğun hayatınızı size uygun bir şekilde yaşayın.
 • SAKİN ve İÇ BARIŞI bulmak için: Rahatlamayı öğrenin ve iç eleştirmeninizle arkadaş olun.
 • NETLİK ve ODAK elde etmek için. Ne istiyorsun ve neden? Geri çekilin ve hayatınızı, hayallerinizi ve arzularınızı hedeflere netleştirin.
 • DAHA FAZLA MUTLULUK yaratmak için: Hayatınızda neşe, denge ve uyum yaratmak için adımlar atın.
 • İLİŞKİLERİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN: Kendinize ve başkalarına daha iyi uyum sağlamak için kişisel farkındalığınızı ve öz anlayışınızı yükseltin.
 • ÖZGÜRLÜK bulmak için! Özgürlük, hayatınızın sorumluluğunu alarak, kendi seçeneklerinizi, çözümlerinizi üreterek ve EYLEM alarak yaratılır.
 • DAHA FAZLA KOLAY OLUMLU yaratım için: Hayatınızın kontrolünü elinize alın, hayata daha olumlu bakın ve aksiliklerle daha hızlı ve kolay bir şekilde başa çıkın.
 • OTANTİK benliğinizi bulmak için. Sen kimsin? Kendinizi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenin.
 • ÖZGÜVEN KAZANMAK İÇİN: Sezgilerinize ve içsel bilgeliğinize güvenmeyi öğrenin, kendinize olan inancınızı geliştirin. Ayrıca, tüm potansiyelinizi geliştirmek için güçlü yönlerinizi ve kendinizi nerede engelleyebileceğinizi belirleyin.
 • Koçluk OLABİLİRLİĞE değil OLASILIĞA odaklanmakla ilgilidir- yeni şeyler deneyin, risk alın, konfor alanınızdan çıkın ve istediğiniz olmayı hak ettiğiniz kişiye dönüşün.

Sonuç olarak, Koçluk, hayatınızın uzmanı olduğunuzu görmenize yardımcı olur…

5.Koçluk ne YAPMAZ?

Koçluk cevapları SAĞLAMAZ, SİZ cevapları bulursunuz.

İnsanlar ihtiyaç duydukları tüm cevaplara sahip olduklarının farkında değiller. Bir başkasının- belki de bir uzmanın- bizim için cevapları olduğuna inanmak daha kolaydır. Zamanın kısıtlı olduğu bu günlerde, cevabı bulmak için gereken işi yapmak yerine, cevapları paketlenmiş bir çözümde almak için doğal bir istek var.

Ama başka hiç kimse size gerçekten ne istediğinizi söyleyemez- bunu yalnızca siz bilirsiniz!

6.Koçluğun Danışmanlıktan farkı nedir?

Hem Danışmanlık hem de Koçluk, dinleme, soru sorma, farkındalık yaratma ve kişiyi ileriye taşıma gibi temel becerileri kullanır.

Bununla birlikte, danışmanlık ve terapi, bir sorunu veya bir dizi sorunu- geçmişe bakarak- tedavi etmek ilgilidir. Danışmanlık ve terapi, ikisi de koçluğun parçası olmayan psikiyatriyi içerebilir.

Koçluk, şimdiki zamandan geleceğe geçmekle ilgilidir- hedefler belirleyerek ve özellikle sizi oraya taşımak için harekete geçerek.

Koçluk;

YARATICILIĞINIZLA ilgili GÖREV odaklıdır – EYLEM almak esastır!

Büyük ölçüde GELECEĞE odaklıdır – insanları belirli HEDEFLER koymaya destek verir ve hedeflere doğru hareket ettirir.

Cevaplar için danışana güvenir – koç değil, DANIŞAN UZMANDIR.

Şöyle düşünün: TERAPİ geçmişi iyileştirir, KOÇLUK geleceği tasarlar.

7.Koçluk Seansı neye benziyor?

Koçluk seansları, genellikle bir danışma veya şahsen yapılan ilk seans ile online veya yüz yüze yapılır. Bu, minimum dikkat dağıtıcı ile odaklanmanıza yardımcı olur.

İlk seanslarda nerede olduğunuzu belirlemek ve Koçluktan ne elde etmek istediğinizi belirlemek için birlikte çalışırız. Bazı keşiflerden sonra hedefler belirlersiniz- bunlar çok önemlidir, böylece hangi yöne gittiğinizi bilirsiniz.

Seansın bir parçası olarak, eylem planınız için seçenekler ve olasılıklar üzerine beyin fırtınası yaparız. Bu, ileriye dönük olası yolları belirlediğiniz (veya belki de kendinize itiraf ettiğiniz!) koçluğun önemli bir parçasıdır.

Her oturumda gelecek dönem için eylem planınızı oluşturur ve taahhüt edersiniz.

İlerlemenizi değerlendirmek ve tartışmak için düzenli olarak (genellikle haftalık) konuşuruz.

Başarılarınızı kutlar ve ilerlemediğiniz alanları daha derinden araştırırız. Hangi işlemleri tamamladınız? Hangisini yapmadınız? Araya ne girdi? Bu inceleme, ilerleyip ilerlemediğinizi bize bildirir ve ilerlemiyorsanız sorunları kesin olarak belirtir.

Her seansta dinler, sorular sorar, sizi ve sürecinizi desteklerim, gerektiğinde geri bildirim ve gözlemler sunarım. Gelişmeniz ve dönüşmenize yardımcı olmak için tarafsız bir gözlemci olarak sizin yanınızda olurum.

Bazen bir seans sırasında belirli bir alana odaklanabiliriz.

Bazen biraz ‘ev eğlencesi’, belki de bir alıştırma veya tamamlamanız gereken bir ödev alabilirsiniz.

Koçluk, kim olmak istediğinize ve sahip olmak istediğiniz hayata doğru adımlar atarken odaklanmanızı sağlar ve sizi sorumlu tutar.

En önemlisi, koçluk her hafta dört gözle beklediğiniz keyifli ve macera dolu bir “siz-zamanınız”a dönüşür!

8.Ne kadar süre birlikte çalışıyoruz?

Sizin için faydalı olduğu sürece birlikte çalışıyoruz ve seanslardan keyif alıyorsunuz.

Birlikte geçirdiğimiz zaman boyunca devam etmenize ve anlamlı bir şey elde etmenize izin vermek için 3-6 aylık bir süre ile başlamanız önerilir.

Bazı danışanlar koçlarıyla 1-2 yıl veya daha uzun süre çalışmaya devam edebilirken, bazı insanlar sadece 3 ayda büyük bir değer elde edebilir – Bu süre tamamen danışanın ilerlediği süreci ve kendini nasıl ele aldığı ile doğru orantılıdır, özellikle birey yüksek motivasyona sahip ve belirli bir konu üzerinde çalışmak istiyorlarsa birlikte geçirilen süre kısalır.

9.Kimlere Koçluk Yapıyorum?

Kendisini ve hayatını geliştirmek ve dönüşüm yapmayı seçen herkesle,

HAYATTAN DAHA FAZLASINI İSTİYOR ancak bunun henüz ne olduğundan veya nereden başlayacağından emin olmayanlarla,

Çoğu zaman hayatlarında “devamlılık” gösteren olumsuz olay döngüleri olanlarla,

İş veya özel İLİŞKİLER’ in değerini anlayan ve geliştirmek isteyenlerle,

Hayatta hem HAKLI hem de MUTLU olmak isteyenlerle,

Sıklıkla, öz benlikleriyle bütünleşmek ve hayatlarında bir pozitif geçiş tercih edenlerle,

BİREYSELLİĞE ve ÖZ FARKINALIĞA değer veren ve bu keşfi yapmaya niyetli bireylerle,

Kendilerine ve yaşama AÇIK ve hayatta POZİTİFİ daha çok deneyimlemeye isteklilerle,

Bu yazılanlar sana ya da belki olmak istediğin kişiye benziyor mu?

10. Koçluk Almaya Hazır mıyım?

Bu sorunun cevabını sadece sen biliyorsun. İşlerin gidişatından memnun değilseniz ve bir değişiklik yapmaya HAZIRSANIZ, koçluktan faydalanabilirsiniz.

Danışanlarımın koçluk için bana gelmesinin 3 ana sebebini fark ettim:

 1. Bir şeylerin değişmesinin ZORUNLU olduğunu fark ettiklerinde. Hayatınızda bıkkınlık, tükenmişlik artıyorsa veya yaşam sevincinden uzaklaşmaya başladığını hissettiğiniz ve yeni bir şeyler denemeye hazır olduğunuz bir noktaya geldiğinde, değişim zorunlu olur.
 2. Fikirleriniz veya yapmak istediğiniz bir değişiklik konusunda TUTKULU, ancak gerçeğe dönüştürmek için atılacak sağlam adımları bulamadıklarında.
 3. İçlerindeki ÖZ ile bağlantıya geçmek istediklerinde. Belki de planlı veya plansız bir değişiklik, hayatınızı yeniden gözden geçirmenize neden olmuştur. Artık kendinizle samimi ve gerçek bir bağlantı kurmaya ve bir sonraki seviyeye geçmeye hazırsınızdır.

Koçluk, kendini GELİŞİME adamış ve DÖNÜŞMEYE hazır herkes için ÇALIŞIR. Kendinize karşı dürüst olmaya istekli misiniz? Daha iyi bir geleceğe açık ve kendinize inanmaya hazır mısınız? Hayata daha olumlu bir bakış açısı benimsemeye istekli misiniz? Gerçekten gelişmeye kararlı mısınız ve bunun üzerinde çalışmaya hazır mısınız? Hayatınızdan, kararlarınızdan ve eylemlerinizden sorumlu olmaya hazır mısınız?

Deneyimlediğiniz hayattaki sonuçlarınızdan yalnızca siz sorumlu olabilirsiniz. Yaşamınızdaki dönüşüm ve yaşam keyfiniz, kendinize olan bağlılığınıza ve gelişime olan isteğinize bağlıdır.

Sence de artık, kendini kendine adamaya ve öz farkındalıkla keyifli bir hayat yaşamaya başlama zamanın gelmedi mi?

11. Bir Koç seçmenize yardımcı olacak 7 Önemli İpucu

Bir Koç seçmenize yardımcı olacak en iyi 7 ipucu:

 1. Bir Koçla çalışmaktan ne elde etmek istersiniz? Aradığınızı dile getirmeye hazır olun- “Hayattan daha fazlasını almak istiyorum” gibi belirsiz görünse bile. İyi bir koç, hedeflerinizi keşfetmenize ve netleştirmenize yardımcı olacak ve bu, ihtiyaçlarınıza uygun birini seçmenize yardımcı olacaktır.
 2. Araştırmanızı yapın, arkadaşlarınıza ve güvenilir kişilerden kimi önerebileceklerini, referans olabilecekleri koçları sorun.
 3. Mutlaka ön görüşme yapın. Koç size ilham veriyor ve destekliyor mu? Koç’un literatüründen/tecrübelerinden/web sitesinden/e-postalarından ve telefonla / yüz yüze/ online iletişim tarzından olumlu bir fikir alıyor musunuz?
 4. Koç’un eğitim geçmişini ve meslekteki yıllık tecrübesini çekinmeden sorun!
 5. İdeal olarak, birine karar vermeden önce en az 3 Koçla görüşün.
 6. Koçunuzu seviyor ve rahat hissediyor musunuz? İçgüdülerinize güvenin – bu kişiyle kişisel yaşamınız hakkında ayrıntıları paylaştığınızı görebiliyor musunuz?
 7. Ne kadar ödemeyi düşünüyorsunuz? Yaşam koçları, aldıkları eğitim, sahip oldukları donanım, mesleki deneyim ve itibara bağlı olarak farklı ücretlendirme yapabilirler. Koç adayınıza seans ve paket ücretlerini ayrı ayrı sorun. Ücretlendirmeye nelerin dahil olduğu konusunda net bilgi edinin.